Staff

List of Staff 2018-19

Senior Leadership Team

Head Teacher: Mr Meurig Jones (MRJ)
Deputy Head Teacher: Mrs Lisa Woodrow (LVW)
Assistant Head Teacher: Miss Catrin Evans (CEE)
Assistant Head Teacher: Miss Meleri Jones (CMJ)

Progress and Wellbeing

ALNCo: Ms Siân Moore (SAM)
Leader of Progress and Wellbeing KS3: Mr Owain Tudur (OWT)
Leader of Progress and Wellbeing KS4: Mr Iwan Jones (IGJ)
Leader of Progress and Wellbeing KS5: Mrs Non Lewis (NOL)
Head of Year 7: Mr Owain Tudur (OWT)
Head of Year 8: Mr Meirion Morgan (MWM)
Head of Year 9: Mrs Angharad Howard (ASH)
Head of Year 10: Mr Tomos Loosemore (TOL)
Head of Year 11: Mr Iwan Jones (IGJ)

AoLE – Language and Communication

Senior Leader of Area: Miss Sian Davies

Welsh

Miss Sian Davies (SID) Subject Leader
Miss Esyllt Thomas (EMT) Deputy Subject Leader
Mr Iwan Jones (IGJ)
Mrs Non Lewis (NOL)
Miss Sian Phillips (SGP)

English

Miss Judith Williams (JNW) Subject Leader
Miss Carys Johnson (CEJ) Deputy Subject Leader
Mr Tomos Loosemore (TOL)
Mrs Rhian Hughes (RAH)
Mr Alexander Price (ALP)
Mrs Amanda Weeks (AJW)
Mrs Emily Pugh (EKP)
Mrs Lisa Woodrow (LVW)

Spanish

Miss Bethan Williams (BLW) Subject Leader
Mr Lee Taylor (LJT)

AoLE Mathematics and Numeracy

Senior Leader of Area: Mr Owen Lewis

Mathematics

Mr Owen Lewis (OPL) Subject Leader a chydlynydd rhifedd
Mr Carwyn Davies (CJD) Deputy Leader of Mathematics
Mrs Angharad Howard (ASH) Deputy Leader of Numeracy
Mr Meirion Morgan (MWM)
Miss Catrin Evans (CEE)
Mr Huw Rees (HLR)
Mr Geraint Conlon (GEC)

AoLE – Sciences and Technologies

Senior Leader of Area: Mr Gareth Evans

Science

Mr Andrew Evans (JAE) Subject Leader
Mrs Emma Coupland (EJC) Deputy Subject Leader
Mrs Ani Davies (AED) on maternity
Mrs Eleri Thomas (ELT)
Mrs Bethan Thomas (BMT)
Mr Huw Rees (HLR)
Mr Geraint Conlon (GEC)

Design and Technology

Mr Osian Roberts (OHR) Subject Leader
Mrs Sara Thomas (SLT)

ICT

Mr Laurens Barrow (LAB) Subject Leader
Mr Gareth Evans (GDE)

AoLE – Humanities

Senior Leader of Area: Mrs Jenna Rolls-Jones

Religious Studies

Mrs Jenna Rolls-Jones (JRJ) Subject Leader
Mrs Lisa Smallwood (LMS)
Mrs Bethan Jones (BLJ)
Miss Meleri Jones (CMJ)

Geography

Mrs Rhian Williams (REW) Subject Leader
Mrs Lisa Smallwood (LMS)

History

Mrs Claire Smith (CES) Subject Leader
Mrs Bethan Jones (BLJ)

AoLE– The Expressive Arts

Senior Leader of Area: Mrs Nia Edwards

Music

Mrs Nia Edwards (NME) Subject Leader

Art and Design

Mrs Geraldene Healey (GEH) Subject Leader
Miss Cerys John (CRJ)

Drama and Media Studies

Mr Alun Evans (HAE) Subject Leader
Mrs Amanda Weeks (AJW)
Mr Meurig Jones (MRJ)

AoLE– Health and Wellbeing

Senior Leader of Area: Miss Catrin Evans

Skills Challenge

Miss Catrin Davies (CMD) Subject Leader
Miss Sian Phillips (SGP)
Miss Meleri Jones (CMJ)
Mrs Lisa Woodrow (LVW)
Mrs Rhian Williams (REW)
Mrs Claire Smith (CES)
Miss Cerys John (CRJ)
Mrs Geraldene Healey (GEH)
Mrs Bethan Jones (BLJ)

Physical Education

Miss Caryl James (CAJ) Subject Leader
Mr Owain Tudur (OWT)
Mr Joshua Hughes (JDH)

Vocational Qualifications

Mrs Laura Williams (LAW) Subject Leader
Mr Joshua Hughes (JDH)
Mr Owain Tudur (OWT)
Mrs Sara Thomas (SLT)
Miss Cerys John (CRJ)

Psychology

Miss Catrin Evans (CEE)
Mrs Anna Grundy (AEG) on maternity

Welsh Bacc Challenge Co-ordinators

Challenges: Miss Catrin Davies (CMD)
Careers: Mrs Claire Jones (CJo)

Tŷ Derwen LRC and Learners Support

ALNCo: Ms Siân Moore (SAM)
Specialist Teacher Tŷ Derwen: Miss Gemma Griffiths (GG)
HLTA: Mrs Kellieann O’Sullivan (KAA)
CALU: Mrs Cerian Hall (CH)
Senior Learning Coach and Family Engagement: Mrs Claire Jones (CJo)
Cover Supervisor: Mrs Pat Richards (PER)
Learning Coach and Wellbeing Officer: Mr Jason Rees (JJR)
Wellbeing Support Officer: Miss Elis Jones (EJ)
Learning Support Officer: Miss Gwenllian Parsons (GP)
Tŷ Derwen Learning Support Officer: Mrs Amy Ryland-Jenkins (ARJ)
Learning Support Assistant: Mrs Lisa Lewis (LL)
Learning Support Assistant: Mrs Siân Thomas (ST)

Non-Teaching Support Staff

Administration Manager and Data Officer: Mrs Clare Isaac (CMI)
Administration Officer: Mrs Lisa Ronan (LJR)
Administration Officer: Mrs Leanne Jones (LJ)
Administration and Exams Officer: Mrs Rhiannon Roberts (RhR)
Administration Assistant: Mrs Kate Pittard (KLP)
Administration Assistant: Miss Cerys Leyshon (CL)
Administration Assistant: Mrs Pamela Thomas (PT)

Site Manager: Mr Andrew Cardy (AFC)
Caretaker: Mr Ian Casey (IC)
Caretaker: Mr Alan Payne (AP)
Science Technician: Mrs Ruth Holst (PMR)
Technology Technician: Mrs Paula Hodgson (PH)
ICT Technician: Mr Stefan Stuyanovic (SS)Rhestr Staff 2018-19